Hiszpańskie dania, które warto spróbować

Hiszpańskie smaki w Secret Garden
5 lipca 2016
Charakterystyczne potrawy z regionów Hiszpanii
5 lipca 2016
Show all

Hiszpańskie dania, które warto spróbować

Kuchnia hiszpańska jest bogata w różne smaki i aromaty. Wpływ na jej kształt miała burzliwa historia kraju. Każdy z rejonów Hiszpanii ma swoje charakterystyczne potrawy i odmienny sposób ich przyrządzania. W regionach nadmorskich dominują ryby i owoce morza, a w głębi kraju mięsa, warzywa i potrawy mączne. Ciepły klimat tego kraju sprzyja uprawie południowych warzyw i owoców: cytrusów, daktyli, pomidorów, bakłażanów itd. Potrawy tej kuchni są zdrowe, proste w przygotowaniu i pełne aromatu. Kraj Basków słynie z tego, że widoczne są tutaj wpływy kuchni francuskiej. Tradycyjnym wyrobem jest wędzony ser diazabal. Z kolei Galicja słynie z potrwa z ryb i owoców morza. Najbardziej typowym daniem jest pulpo a feira, czyli smażona ośmiornica posypana mieloną papryką. Katalonia bazuje na rybach, owocach morza, warzywach i oliwie z oliwek. Charakterystycznym deserem jest uwielbiany na całym świecie creme brulle. Natomiast Walencja łączy dania typowo śródziemnomorskie z kulinarnymi specjałami równiny. Podstawowym produktem jest ryż, a najbardziej popularną potrawą paella. Kastylia słynie z regionalnego rarytasu, czyli sera owczego menchego.

Najbardziej charakterystycznymi potrawami kuchni hiszpańskiej są m.in. :

  • paella – danie z ryżu, mięsa drobiowego, owoców morza i warzyw, które podawane jest w naczyniu przypominającym patelnie.
  • tortilla – rodzaj omletu z ziemniakami. Dodaje się do niej różnego rodzaju warzywa, ryby itd.
  • gazpacho- chłodnik przygotowywany na bazie pomidorów.
  • tapas- to rodzaj przekąski
  • fabada- rodzaj gęstej zupy z białej fasoli z dodatkiem hiszpańskich wędlin.
  • gambas al ajiilo- proste danie składające się z langustynek z czosnkiem smażonych na oleju lub maśle.
  • chorizo- tradycyjna kiełbasa hiszpańska, przyprawiana papryką i czosnkiem
  • churros- paluszki z ciasta smażone na głębokim oleju.

Warto dodać, że kuchnia hiszpańska jest uznawana za jedną z najzdrowszych na świecie, ze względu na to, że obfituje w ryby, owoce morza, warzywa i owoce. Przy okazji kolejnej edycji kuchni świata w Secret Garden zaserwujemy Wam między innymi paelle, gazpacho, tortille, dorsza po baskijsku czy hiszpańską zupę z chorizo. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *