Kuchnia arabska we współpracy z Just Chopped

kawa Secret Garden PGK
Historia kawy
20 marca 2017
Smaki Kitaju, czyli kuchnia chińska w Secret Garden
2 lipca 2017
Show all

Kuchnia arabska we współpracy z Just Chopped

Secret Garden i Just Chopped

Kuchnia arabska jest pojęciem obejmującym potrawy z krajów całego świata arabskiego, a co za tym idzie bardzo różni się w zależności od regionu. Jest jednak kilka elementów, które są dla tej kuchni wspólne. Przede wszystkim upodobanie do warzyw (pomidorów, bakłażana, cukinii, papryki, cebuli, czosnku i pietruszki), owoców (granaty, cytryny, figi, limonki, pomarańcze), ziół i przypraw (wędzona papryka, kurkuma, kminek, kumin, sumak, sezam i przygotowywana z niego pasta tahini), ryżu, kasz (kuskus, bulgur) oraz ciecierzycy i soczewicy. Kuchnia krajów pustynnych (bliskowschodnich) opiera się na daniach z baraniny, zaś kuchnia arabska krajów śródziemnomorskich (Liban, Tunezja, Algieria, Maroko) bazuje na warzywach, rybach i owocach. Co ważne kuchnia arabska ma silny wpływ na kuchnię Izraela, Iranu i Turcji.

W kuchni arabskiej najczęściej jada się baraninę, ale także drób i wołowinę, ze względów religijnych zabroniona jest wieprzowina. Niesamowicie popularny jest falafel czyli kotleciki z ciecierzycy. Z dań bodaj najlepiej znanych w Europie: Kefta lub kofta czyli kuleczki z mielonego mięsa oraz kebab czyli szaszłyki mięsne i smażone mięso.

Jedzenie jest niezwykle ważne w kulturze arabskiej, z arabskiego domu nikt nie może wyjść głodny. Zasady zachowania się przy stole sięgają swymi korzeniami do Opowieści o życiu Proroka. Najważniejsze z nich to:

Rzekł Prorok: Kiedy ktoś je, niech używa prawej ręki, podobnie jak przy piciu, bo szatan używa do tego celu lewej ręki.

Rzekł także: Mówcie: W imię Boga miłosiernego litościwego kiedy zaczynacie jeść, i mówcie: Dzięki Bogu!, kiedy skończycie. I oblizywał palce po jedzeniu.

Rzekł także: Obmycie się przed jedzeniem zapobiega ubóstwu, a po jedzeniu oddala od grzechów. […]

Koniecznie spróbujcie tej bogatej kuchni i dań, które z niej wybraliśmy. Jesteśmy przekonani, że kuchnia arabska jeszcze nie raz powróci do Secret Garden, gdyż wiele pozostało do spróbowania. Natomiast jeśli chcecie pobawić się w domu w prawdziwych kucharzy koniecznie wejdźcie na stronę www.justchopped.pl i zamówcie wybrane danie wraz z odmierzonymi składnikami i przepisem! Dania z kuchni arabskiej też są dostępne 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *